W dniach 11 i 12 czerwca 2015 roku odbyło się spotkanie EPSU FIREFIGHTERS NETWORK MEETING, współorganizowane przez Ver.di – centralę związkową z Niemiec. W spotkaniu ze strony Krajowej Sekcji Pożarnictwa brali udział Robert Osmycki, Sławomir Kacprzak i Bartłomiej Mickiewicz.
W spotkaniu brali udział przedstawiciele central związkowych z Albanii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, oraz Polski.
Na spotkaniu poruszano wiele tematów dotyczących działań związków zawodowych strażaków w Europie i na świecie.
- Przyjęto sprawozdanie z poprzedniego spotkania, które odbyło się w Glasgow. Uczestnicy spotkania zaakceptowali protokół ze spotkania. Na spotkaniu w Glasgow obecny był Robert Osmycki. Komunikat ze spotkania dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Sekcji Pożarnictwa.
- Omówiony został dokument przyjęty przez Komitet Stały EPSU pod tytułem Local and Regional Government (LRG) work plan 2015-2016/7 to implement EPSU Congress Resolutions “Strengthening Local Democracy” and “Social Services for all”. Dokument dotyczy działań EPSU zaplanowanych na lata 2015, 16 I 17 w projektach pod nazwami “ Wzmocnienie demokracji lokalnej”, oraz „Służby publiczne dla wszystkich”. Programy dotyczą działań zmierzających do ujednolicenia przepisów w poszczególnych krajach między samorządami lokalnymi w sferze służb publicznych. Dodatkowe działanie to zwiększenie dostępności służb publicznych. część działań skierowana jest bezpośrednio do strażaków. lata 2015 i 2016 są latami gdzie szczególny nacisk kładziony jest na zintegrowanie strażaków w ramach EPSU. Celem EPSU jest doprowadzenia do szczegółowych rozmów na tematy BHP, bezpieczeństwa pracy, czasu i warunków pracy wśród Państw zrzeszonych w ramach EPSU. W związku z powyższym Krajowa Sekcja Pożarnictwa oficjalnie wyraziła chęć organizacji spotkania EPSU w roku 2016 w Krakowie. Przedstawiciele EPSU przyjęli zaproszenie i zobowiązali się do współpracy w celu organizacji spotkania.
- W związku z konferencją dotyczącą zmian klimatycznych, katastrof naturalnych oraz ochrony ludności, która miała miejsce w Paryżu na spotkaniu omawiano działania które powinny podjąć Związki Zawodowe w celu realizacji zadań związanych z protokołem z Kioto i zmianami klimatycznymi, oraz szeroko pojętą ochroną ludności. W związku z powyższym uczestnicy spotkania zredagowali ankietę, która będzie rozesłana do wszystkich krajów Europy dotyczącej bieżącej kondycji Organizacji Związkowych, ich wpływu na działania rządów, oraz warunki pracy strażaków w poszczególnych krajach. Głównym problemem jaki dotyka strażaków są próby prywatyzacji niektórych działań strażaków. Jest to problem który dotyka coraz większą ilość Państw. W ankiecie znalazło się pytanie dotyczące takich działań. Dodatkowo problemem jest finansowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej, które są finansowane i zarządzane z poziomu samorządów lokalnych. Taki schemat organizacyjny przyjęto w większości Państw, a następstwem takich działań dla służby jest brak jednolitości w działaniu i finansowaniu, EPSU podejmuje działania w celu niwelowania tego typu struktur organizacyjnych. To pytanie także zostało dodane do ankiety. Ankieta pozwoli na szczegółowe zebranie danych dotyczących struktury straży pożarnej i związków zawodowych w poszczególnych krajach i pozwoli na opracowanie planów działań w celu ujednolicenia przepisów w powyższych zakresach.
- Przedstawiciele EPSU przekazali informacje dotyczące działań Public Services International (PSI) organizacji zrzeszającej służby publiczne z całego świata. EPSU jest częścią tej organizacji.
- Przekazano również sprawozdanie i wnioski po spotkaniu European Commission Civil Protection Forum. Szczegółowy raport dostępny jest pod adresem: http://ec.europa.eu/echo/files/civil_protection/civil/prote/pdfdocs/cpforum2015/cpforum2015_programme_en.pdf#view=fit
- Omawiano sprawy związane z bezpieczeństwem służby w poszczególnych krajach. Ważnym tematem jest profilaktyka chorób nowotworowych związanych ze służbą wśród strażaków. Choroby nowotworowe wynikające z pełnionej służby są coraz większym problemem wśród europejskich strażaków. Badania dowodzą, że stres, brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas akcji i brak możliwości utrzymania w czystości ubrań specjalnych może być przyczyną chorów nowotworowycgh. Przedyskutowano działania które mogą podjęć centrale związkowe, aby zapobiegać tego typu problemom. Szczegóły dostępne pod adresem: http://www.epsu.org/a/10907
- Omówiono badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie tamtejszej centrali związkowej dotyczące śmiertelności stażaków w UK. Od 2010 roku w Wielkiej Brytanii pracę straciło 5000 strażaków, zamkniętych zostało 39 posterunków straży. Związki Zawodowe twoerdzą, iż zwiększony odsetek rannych i zabitych podczas służby strażaków wynika z coraz mniejszych nakładów finansowych na służbę i zwolnień wśród funkcjonariuszy. Szczegóły pod adresem: http://www.epsu.org/a/11144
- Przedstwiono prezentację dotyczącą akcji związanej z kobietami w służbie strażackiej. W niektórych Państwach europejskich w straży pożarnej do niedawna nie pracowały praktycznie w ogóle kobiety. Na poziomie europejskim powstał ruch, który dąży do wypracowania metod szkolenia i rekrutacji, tak aby kobiety nie miały zamkniętej drogi do pracy strażaka. W większości Państw praktykuje się takie same wymagania fizyczne dla kobiet jak i dla mężczyzn, jednak są kraje gdzie wymagania te są zróżnicowane. Uczestnicy spotkania dyskutowali nad funkcjonowaniem kobiet w służbie w poszczególnych krajach i zasadach ich rekrutacji.
- Przedstawiono działania EPSU w celu realizacji Dyrektywy o czasie służby przyjętej przez Parlament Europejski. W niektórych europejskich krajach dyrektywa ta nie jest przestrzegana i strażacy pracują więcej niż wskazuje Dyrektywa. EPSU podejmuje działania zmierzające do ujednolicenia czasu służby strażaków w Europie. W Polsce czas służby strażaków został zmieniony i strażacy wypracowują ilość godzin zgodnie z Dyrektywą. Szzegóły dotyczące powyższego zagadnienia pod adresem: http://www.epsu.org/r/152
- Członkowie EPSU zostali zaproszeni przez niemiecką centralę związkową Ver.di na targi INTERSCHUTZ 2015. Podczas targów Ver.di prowadziło szereg wykładów dotyczących działalności związkowej.