Home » Wydarzenia » Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ SOLIDARNOŚĆ 07-07-2015 r.

Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ SOLIDARNOŚĆ 07-07-2015 r.

W dniu 7 lipca br. odbyło się w JRG-17 w Warszawie posiedzenie Prezydium Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, którego głównymi tematami było omówienie pierwszego posiedzenia Forum Dialogu Społecznego, podjęcia decyzji o dalszych działaniach protestacyjnych oraz omówienie projektu rozporządzenia ws umundurowania strażaków które p Komendant Główny PSP przekazał do konsultacji.

W pierwszej kolejności omówiono pierwsze posiedzenie Forum Dialogu Społecznego, którego przebieg zreferowali kol. Bartłomiej Mickiewicz i kol. Robert Osmycki. Poinformowali oni, że podczas posiedzenia oprócz spraw organizacyjnych Forum omówiono w kolejności:

  • Kwestię zmian w zakresie dodatków funkcjonariuszy służb za wysługę lat. Dyrektor Departamentu Finansów MSW przedstawił dokładne informacje ilu funkcjonariuszy zostało lub w przypadku PSP zostanie objętych dodatkiem. Przypomniano, że dodatek wypłacany jest za okres od stycznia 2015r. wobec czego w PSP również obejmie taki sam okres. W przypadku nowelizacji ustawy o PSP proces dobiega końca a przyjęta przez Parlament ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.

W ramach wypowiedzi w tym temacie Przewodniczący KSP przypomniał stanowisko Krajowej Sekcji Pożarnictwa o tym, że w przekonaniu NSZZ”Solidarność” Rząd RP powinien zapewnić pełne pokrycie kosztów (8,2 min zł) wynikających z wprowadzenia dodatku. Pani Minister oraz Dyrektor Departamentu Finansów MSW, podtrzymali stanowisko, że MSW dołożyło wszelkich starań w wyniku których zgodnie ze stanowiskiem KG PSP przekaże na rzecz PSP dodatkowe 3,2 min zł, na pokrycie niedoboru związanego z wypłatą wyższego dodatku służbowego. Komendant Główny PSP przyznał, że problemem może być rok 2016, ponieważ nastąpią koszty przechodzące;

  • Ministerstwo poinformowało, że zgodnie z dezyderatem Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych z dnia 7 maja 2015r. , środki w wysokości 145,-/etat/m-c dla pracowników cywilnych w służbach mundurowych włączono do budżetów służb;
  • Strona służbowa Policji przedstawiła problem budowy wizerunku funkcjonariusza (policjanta) w społeczeństwie oraz problem z przebiciem się w mediach wdrażanych programów społeczno- edukacyjnych w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa obywateli;
  • Na wniosek strony związkowej (zgłoszonego przez Przewodniczącego ZG NSZZ Policjantów) Sekretarz Stanu w MSW p. Grzegorz Karpiński przedstawił informację ws. planowanych wzrgstów wynagrodzeń dla pracowników i funkcjonariuszy MSW. Poinformował, że trwały negocjacje z Ministerstwem Finansów, by włączyć MSW w „pakiet” jednostek administracji państwowej w których „zamrożono” wynagrodzenia w latach 2010-2014. Poinformował, że na obecnym etapie rozmów ustalono z Ministerstwem Finansów, że w projekcie budżetu państwa na rok 2016 podniesione zostaną kwoty funduszy wynagrodzeń w poszczególnych służbach. Zasada ta będzie dotyczyła funkcjonariuszy i pracowników. Kwoty, które będą ustalone dla poszczególnych służb będą poznane za ok. 3 tygodnie;
  • W ostatnim punkcie posiedzenia Forum, ustalono potrzebę powołania grup roboczych do spraw:
  • zbudowania zasad przekazywania środków na rzecz ZUS w przypadku zwolnienia funkcjonariusza ze służby bez prawa do renty lub emerytury (ze specjalnego funduszu/konta zainstalowanego na poziomie MSW – KSP NSZZ”Solidarność”);
  • budowania dobrego wizerunku służb i funkcjonariuszy oraz zabezpieczenia prawnego przed nieuczciwymi pomówieniami (wniosek- ZG NSZZ Policjantów);
  • rozwiązania problemu nadgodzin we wszystkich służbach (wniosek – ZK ZSS Florian);
  • rozliczenie działania przez rok ustawy o zwolnieniach lekarskich w służbach mundurowych (tzw. L-4, wniosek ZG NSZZ Policjantów);
  • problemów pracowników cywilnych i równego traktowania przy takich samych zadaniach jak funkcjonariusze (wniosek ZK ZZ Pracowników Policji).

W drugim punkcie posiedzenia Rada Sekcji omówiła spotkanie Forum Dialogu Społecznego w MSW. W wyniku dyskusji dotyczącej kwestii podwyżek oraz zabezpieczenia środków na pokrycie kosztów wzrostu wysługi lat Rada uznała, że informacje dotyczące podwyżek są niewystarczające by zaprzestać działań protestacyjnych. W ostatnich latach kilkukrotnie strona rządowa składała obietnice, które nie zostały zrealizowane. Wobec powyższego informacje, które nie mają potwierdzenia w dokumentach (projekcie budżetu państwa) nie zmienią stanowiska Rady i nie przerwa działań protestacyjnych. Dodatkowym argumentem do podtrzymania stanowiska Rady KSP jest fakt, iż strona ministerialna nie podejmuje działania w celu zabezpieczenia pełnych środków na wzrost wysługi lat służby.

Ponadto w punkcie drugim Rada Sekcji KSP rozpatrzyła zaproszenie Zarządu Głównego NSZZ Policjantów do wspólnej pikiety planowanej na dzień 23 lipca br. w Warszawie pod KPRM. Rada Sekcji uznała, że włączenie do wspólnej pikiety/manifestacji jest rozwiązaniem najlepszym dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników służb MSW.

Ponadto propozycja ZG NSZZ Policjantów pozwala zrealizować w skuteczniejszy sposób przeprowadzenie manifestacji planowanej przez KSP NSZZ „Solidarność”. Wobec powyższego Rada Sekcji przyjęła uchwałę o przyłączeniu się do wspólnej pikiety/manifestacji służb mundurowych, która odbędzie się w dniu 23 lipca br. Rada ustaliła także, że w przypadku dalszej zwłoki ze strony Rządu podjęte zostaną kolejne działania protestacyjne.

W punkcie trzecim posiedzenia Rady Sekcji odbyło   się spotkanie z Komendantem Głównym PSP gen.brygadnierem Wiesławem Leśniakiewiczem z którym przybyli nabryg. Gustaw Mikołajczyk – zastępca Komendanta Głównego PSP, st.bryg. Ireneusz Królik doradca ds. związków zawodowych, st.bryg. Tomasz Zając – Dyrektor Biura Kadr KG PSP.

Komendant Główny PSP poinformował, że został przygotowany projekt rozporządzenia kwalifikacyjnego i na dzień 10 lipca br. przewodniczący central związkowych zostali zaproszeni na pierwsze spotkanie konsultacyjne w tej sprawie. Ze względu na fakt, że projekt rozporządzenia został przekazany w dniu dzisiejszym, Rada wysłuchała krótkiej informacji w tej sprawie.

Następnie Komendant Główny PSP poinformował o sposobie zabezpieczenia środków na wzrost wysługi lat. W czasie dyskusji strony nie znalazły wspólnego stanowiska co do możliwości sfinansowania wzrostu dodatku za wysługę lat w ramach środków własnych. Uznano natomiast wspólnie, że bez dodatkowego wsparcia finansowego w roku 2016 Państwowa Straż Pożarna nie będzie miała możliwości sama sfinansować wzrost kosztów przechodzących z tego tytułu.

Kolejnym tematem omówionym wraz z Komendantem Głównym PSP prace nad nowymi wzorami ubrań specjalnych oraz ubraniami ochrony indywidualnej. Pokazano nowe wzory ubrań. Następnie omówiono skierowany w końcu czerwca br. projekt rozporządzenia ws umundurowania strażaków. Członkowie Rady wnieśli wiele pytań, uwag czy zastrzeżeń, które znajdą się w odrębnym dokumencie.

W ostatniej części spotkania omówiono sprawy bieżące nurtujące członków NSZZ ”Solidarność”. Zadano pytanie dotyczące sposobu rozwiązania problemu pozyskiwaniu stopnia aspiranckiego po kursie eksternistycznym. Komendant Główny PSP przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie wskazując, że nadal podtrzymuje zasadę awansowania na pierwszy stopień aspirancki, po stacjonarnym i zaocznym odbyciu szkolenia w szkole aspirantów. Komendant Główny PSP poinformował przy okazji, że planowane jest skrócenie czasu nauki na szkołach aspiranckich w systemie zaocznym. Ponadto przypomniano Komendantowi Głównemu PSP, że dalej nie rozwiązano spraw konfliktowych w komendach powiatowych województwa dolnośląskiego, pomorskiego, opolskiego czy opolskiego.

Po za przedstawionymi sprawami Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarność” omówiła kwestię wdrażania ubezpieczenia od zwolnienia lekarskiego, sprawy bieżące oraz sprawy organizacji i udziału województw w najbliższej manifestacji/pikiecie.

Dodaj komentarz

About Me

 WRITER & BLOGGER

Meh syh Schlitz, tempor duis single
origin next level ethnic isna smiko me
time mesole learn more…