W dniu 27 marca 2014 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Zawodowego Solidarność z Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Gustawem Mikołajczykiem. Ze strony NSZZ Solidarność w spotkaniu brali udział: Robert Osmycki – Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa, Bartłomiej Mickiewicz – Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej 1504 i Piotr Turowski – Vice Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej 1504.
Na spotkaniu omawiano następujące kwestie:
- Ustalono, że nie ma przeszkód aby Komendanci Powiatowi/Miejscy wydawali zgodę na dodatkowe zarobkowanie funkcjonariuszom. Nie było polecenia aby nie wydawać takich zezwoleń na pracę dodatkową na terenie powiatu w którym strażak pełni służbę, z zastrzeżeniem prac ściśle związanych z ochroną przeciwpożarową. Służba w danej Komendzie nie może być przeszkodą w wydawaniu zgody na dodatkowe zarobkowanie nie związane bezpośrednio z ochroną przeciwpożarową.
- Z uwagi na fakt braków środków na wypłaty rekompensat za nadgodziny Mazowiecki Komendant Wojewódzki został poproszony o przedstawienie pisemnego wyliczenia kwot przekazanych poszczególnym Komendom Powiatowym/Miejskim na ten cel.
- Ustalono iż zgodnie z podpisanym w 2013 roku porozumieniem niedopuszczalne jest zastępowanie Dyżurnego Operacyjnego PSK przez strażaka dyżurnego JRG. Osoba zastępująca Dyżurnego PSK w czasie jego odpoczynku musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 marca 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 2 kwietnia 2009 r.) i nie może być to osoba pełniąca w danym dniu służby w Podziale Bojowym JRG.
- Omawiano sprawę awansu na wyższe stopnie oficerskie osób, które posiadając stopień młodszego kapitana pełnią służbę na stanowiskach przewidzianych dla oficerów nie odbyły przeszkolenia zawodowego o którym mowa w Art 53 ust. 2 pkt 2 lit. a. Ustawy o PSP. Mazowiecki Komendant Wojewódzki stwierdził, że pierwszy stopień oficerski nadaje się w związku z Ustawą o PSP, jednak kolejne stopnie związane są z kwalifikacjami wynikającymi z Rozporządzenia MSW. W tej sytuacji awans w stopniu oficera bez przeszkolenia zawodowego jest niemożliwy w związku z niespełnieniem kwalifikacji. Zdaniem strony Związkowej taka interpretacja jest błędna. Ustalono, że sprawa zostanie wyjaśniona na poziomie Komendy Głównej PSP.
- W związku z informacjami dotyczącymi niejasnych zasad rozliczania czasu służby strażaków poruszony został temat interpretacji przepisów dotyczących kwalifikacji delegacji do szkół i na szkolenia pożarnicze. Zdaniem strony związkowej niewłaściwa jest interpretacja polegająca na odnoszeniu szkoleń bezpośrednio do harmonogramu. W tej sprawie przedstawiono pisemne stanowisko. Mazowiecki Komendant Wojewódzki stwierdził że przekaże przedstawione sugestie do Komendy Głównej PSP w celu dokładnej interpretacji.
- Omówiono kwestę wypracowywania godzin nadliczbowych przez funkcjonariuszy z systemu codziennego. Zdaniem Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego jeżeli zachodzi taka potrzeba służby funkcjonariusze systemu codziennego mogą wypracowywać godziny nadliczbowe, a podstawową formą rekompensaty za czas nadpracowany jest rekompensata pieniężna. W związku z powyższym funkcjonariusze systemu codziennego mogą wypracowywać godziny nadliczbowe i otrzymywać za nie rekompensatę pieniężną.