Home » Wydarzenia » Spotkanie w sprawie sposobu ewidencjonowania czasu służby strażaków skierowanych na naukę.

Spotkanie w sprawie sposobu ewidencjonowania czasu służby strażaków skierowanych na naukę.

W dniu 4 listopada 2015 r. odbyło się spotkanie strony służbowej pod kierownictwem st. bryg. Krzysztofa Frączkowskiego – Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej ze stroną związkową.
Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie reprezentowali:
– mł. bryg. Rafał Zdziennicki – naczelnik Wydziału Kadr,
– st. kpt. Marcin Konecki – zastępca naczelnika Wydziału Kadr,
– mł. kpt. Mariusz Duma – specjalista w Wydziale Kadr

Stronę związkową reprezentowali:
– Dariusz Łazarczyk – Związek Zawodowy Strażaków „Florian”
– Bartłomiej Mickiewicz -MOZ 1504 NSZZ „Solidarność”
– kpt. Piotr Turowski — MOZ 1504 NSZZ „Solidarność”
Celem posiedzenia było wypracowanie optymalnego sposobu ewidencjonowania czasu służby strażaków skierowanych na naukę do szkoły lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej.
W chwili obecnej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w celu rozliczenia, w przyjętym okresie rozliczeniowym, czasu służby strażaka skierowanego na naukę do szkoły lub ośrodka szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, w kartach ewidencji czasu służby strażaków należy ewidencjonować czas służby w wymiarze odpowiadającym wymiarowi czasu służby określonemu w harmonogramie półrocznym podawanym do wiadomości strażaka na 7 dni przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.
Przedstawiciele Związków Zawodowych stwierdzili niesprawiedliwość ewidencjonowania i możliwość zaistnienia sytuacji, w której dwóch strażaków skierowanych na to samo szkolenie ma zaliczoną różną ilość godzin do czasu służby w związku z różnicą rozkładu służb w harmonogramie półrocznym. Jednocześnie strona związkowa przedstawiła dwie propozycję rozwiązania sytuacji:
1. Przenoszenie strażaków na czas szkolenia do systemu 8 godzinnego i ewidencjonowanie czasu szkolenia jako 8 godzin za każdy dzień przypadający w dniach od poniedziałku do piątku.
2. Zaplanowanie w harmonogramie półrocznym przewidywanych szkoleń przed wygenerowaniem harmonogramu oraz zaplanowanie strażakom w dni szkolenia służby 8 godzinnej.
W toku merytorycznej dyskusji oraz analizy aktów prawnych przedstawiciele KW PSP w Warszawie wyrazili wątpliwość co do możliwości wprowadzenia proponowanych rozwiązań. Ponadto propozycje nie eliminują całości problemu, nie uwzględniając szkoleń dla strażaków systemu codziennego odbywających się w weekendy.
Odnosząc się do propozycji wskazanych przez stronę związkową:

ad 1. w opinii strony służbowej byłoby to działaniem wprost niezgodnym z zapisami ww. rozporządzenia i świadomą ingerencją w harmonogram. Rozporządzenie jednoznacznie określa sposób rozliczania czasu służby strażaka w czasie skierowania na szkolenie w ośrodku szkolenia i/łub w szkole pożarniczej. Zastosowanie wskazanej metody przenoszenia strażaków na czas szkolenia do systemu 8 godzinnego byłoby wprost działaniem mającym na celu niezastosowanie rozwiązań określonych w ww. rozporządzeniu dla tego typu sytuacji, czyli niezgodnym z literą i duchem prawa,

ad 2. w opinii strony służbowej jest to również działanie niezgodne z zapisami ww. rozporządzenia, a ponadto byłoby ono obarczone błędami ze względu na brak pełnej wiedzy na temat ilości, terminu i faktycznej długości różnego rodzaju szkoleń przed początkiem okresu rozliczeniowego. Szczególnie jeżeli chodzi o specjalistyczne szkolenia w szkołach pożarniczych i ośrodkach szkolenia poza woj. mazowieckim planowanych przez Komendę Główną PSP. Są to zwykle szkolenia krótkie, jedno lub dwu tygodniowe, których rozpoczęcie jest zależne od bieżącej sytuacji zagrożeń w kraju, województwie, jednostce organizacyjnej, gdzie prowadzone są szkolenia, terminu i możliwości zapewnienia kadry szkoleniowej,
sprzętu do ćwiczeń oraz potrzeb szkoleniowych (dostępności strażaków) pomimo sporządzania planów szkoleń na dany rok kalendarzowy.

Strony stwierdziły, iż faktycznie w obecnym stanie prawnym występują problemy w zastosowaniu proponowanych rozwiązań i zastosowaniu kompromisu pomiędzy zasadami wskazanymi w rozporządzeniu a stanem oczekiwanym przez zainteresowanych strażaków.
Ustalono, że wypracowanie merytorycznego i jednolitego stanowiska musi zostać poprzedzone wnikliwą analizą aktów prawnych oraz konsultacją prawną. Zmiany legislacyjne zapisów cytowanego wyżej rozporządzenia są możliwe na poziomie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

Dodaj komentarz

About Me

 WRITER & BLOGGER

Meh syh Schlitz, tempor duis single
origin next level ethnic isna smiko me
time mesole learn more…